Gymeo - Zadbaj o efektywny trening

Gymeo - Zadbaj o efektywny trening

Coraz łatwiejsza dieta bezglutenowa?

Ciasto bezglutenowe w kawiarni… Chleb bezglutenowy w piekarni… 
Jak to jest, że nasz gatunek przetrwał tysiące lat nie mając dostępu do produktów bezglutenowych?

Produkty bezglutenowy Gymeo.pl

Gluten glutenowi nie równy

Składniki,które kiedyś trafiały do żywności znacznie różnią się od ich genetycznie modyfikowanych zamienników. W dzisiejszych czasach produkty na stawione są na masową sprzedaż. Producenci tworzą głównie przetworzoną żywność, dodając chemię w której stężenie glutenu jest znacznie wyższe niż w ich pierwotnych formach.

Czym jest gluten?

Gluten to białko pochodzenia roślinnego. Występuje naturalnie w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień... Proste? Nie do końca. Gluten zakradł się także do różnego rodzaju czekolad, puszkowanej żywności, jako zagęszczacz do jogurtów, parówek czy wędlin…

Komu gluten straszny?

Gluten jest szkodliwy dla ok 6% społeczeństwa. Dwie najpopularniejsze “glutenochoroby” to: celiakia oraz alergia na gluten.

Celiakia 

Choroba o podłożu genetycznym, która trwa przez całe życie czyniąc ją nieuleczalną. Jedyną metodą walki z trwałą nietolerancją glutenu jest stosowana przez całe życie ścisła dieta bezglutenowa. By stwierdzić celiakię niezbędna jest wizyta u gastrologa w celu zrobienia szczegółowych badań, ponieważ symptomy mogą być złudne. Objawami podobnymi do celiakii charakteryzuje się zapalenie jelita grubego, giardioza czy nietolerancja laktozy.

Alergia na gluten

Do typowych objawów możemy zaliczyć wymioty, biegunkę, pokrzywkę skórną a nawet wodnisty katar. W przeciwieństwie do celiakii, osoby z alergią nie mają uszkodzonej wyściółki jelita cienkiego, dlatego możliwe jest wyleczenie.

Oznaczenie - produkt bezglutenowy

Produkty niezawierające glutenu

Dieta Bezglutenowa nie jest łatwa i wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń żywieniowych. Bez przeszkód można spożywać pokarmy naturalnie niezawierające glutenu oraz odpowiednio przetworzone zboża glutenowe, w których jego zawartość nie przekracza 20 mg na 1 kg. Wybieraj produkty oznaczone kłosem. Jego obecność na opakowaniu oznacza,że produkt jest odpowiedni dla osób nie mogących spożywać glutenu.

Czy dieta bezglutenowa znacząco obciąży nasz portfel?

Dieta bezglutenowa może wydawać się dużo droższa. Weźmy jednak pod uwagę, że przy tego typu diecie musimy mocno ograniczyć posiłki “na mieście”: pizze wieczorem, makarony na obiad, drożdżówki w drodze do pracy. Często jednak nie zauważamy, jak dużo naszego budżetu stanowią takie wyjścia. Stąd pod koniec miesiąca może się okazać, że na koncie “bezglutenowca” zostanie nawet więcej niż u “glutenowca” :)  Co ważne, produkty bezglutenowe są już coraz łatwiej dostępne, czyniąc życie znacznie łatwiejszym.