Czy warto zainwestować w trenera personalnego?

Kiedy dopiero rozpoczynasz swój nowy program ćwiczeń lub nie widzisz zadowalających wyników w obecnej rutynie treningowej, trener personalny może udzielić ci niezbędnej pomocy. Jednak zanim zdecydujesz się skorzystać z usług trenera personalnego, dowiedz się, w jaki sposób możesz skorzystać z jego usług i czy będzie to dla ciebie opłacalny wybór. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na podjęcie współpracy z osobistym trenerem. Niektórzy pragną uzyskać zindywidualizowany program treningowy, który będzie przygotowany specjalnie pod ich preferencje. Inni chcą po prostu poznać optymalne sposoby na odchudzanie lub nabieranie masy mięśniowej. Bez względu na to, na którym etapie podróży związanej z treningami aktualnie się znajdujesz, doświadczony trener personalny udzieli ci niezbędnych wskazówek. Dzięki nim poszerzysz swoje horyzonty i uzyskasz możliwość rozwoju w sporcie. Oto kilka powodów, dla których zatrudnienie trenera personalnego może okazać się opłacalną inwestycją.

Brak widocznych rezultatów w treningu?

Jeżeli jesteś jedną z osób, która konsekwentnie ćwiczy od kilku tygodni lub miesięcy, a mimo to nie przybliżasz się do swojego celu treningowego, zatrudnienie trenera może być dobrym pomysłem. W jaki sposób trener może ci pomóc w tym przypadku? Przede wszystkim spojrzy na twój obecny plan treningowy, aby wprowadzić odpowiednie zmiany i ulepszenia rutyny treningowej. Dopasuje efektywne ćwiczenia, które przyspieszą twój progres. Pamiętaj również o tym, że wielu ludzi nie trenuje tak ciężko, jak powinni. Gdy brakuje ci motywacji niekiedy łatwo jest się rozluźnić na sali treningowej. Jeżeli jednak będziesz ćwiczyć w obecności kogoś, kto zakwestionuje twój nieefektywny trening, prawdopodobnie bardziej przyłożysz się do ćwiczeń. Doświadczony trener dokona rozeznania w twoich obecnych metodach treningowych. Zapyta cię o obrane cele i pomoże zrozumieć, w jakim stopniu realistyczne jest ich wykonanie.

Nie wiesz, w jaki sposób zacząć swoją przygodę z treningami?

Jeżeli dopiero zaczynasz trenować, szybko zdasz sobie sprawę z tego, że nie urodziliśmy się z wiedzą dotyczącą ćwiczeń i metod treningowych. Jest to skomplikowane zadanie. W obliczu zadania, którym jest samodzielne stworzenie planu treningowego, każdy początkujący może czuć się nieco przytłoczony. Twój trener personalny będzie miał rozbudowaną wiedzę na temat budowania planu treningowego. Doskonale wie, w jaki sposób dopasować intensywność cardio, gdzie rozmieścić trening siłowy i rozciąganie w harmonogramie danej osoby. Jeśli nie masz pojęcia, co zrobić na początku, trener z całą pewnością odpowie na nurtujące cię pytania. Osobisty trener pomoże ci przebrnąć przez podstawy każdego treningu i wytłumaczy, na czym on polega. Zademonstruje odpowiednią technikę podczas ćwiczeń siłowych. Jest to bardzo ważny aspekt treningów, ponieważ niepoprawna technika bardzo często prowadzi do bolesnych kontuzji.

Trener personalny pomoże ci także zrozumieć, jak ciężko musisz pracować, aby osiągnąć wyznaczony cel. W trakcie treningu siłowego pomoże ci wybrać odpowiednie dla ciebie ciężary, ilość powtórzeń i serii.

Znudziły ci się stare, powtarzalne metody treningowe?

Jeżeli posiadasz już pewne doświadczenie w treningu siłowym, zapewne nie rozważasz współpracy z trenerem personalnym. Osoby, które opanowały podstawy zazwyczaj wolą uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze sportem. Okazuje się jednak, że sesje z doświadczonym trenerem mogą być niezwykle przydatne nawet w przypadku osób średniozaawansowanych. Każdy bez względu na etap rozwoju potrzebuje pewnej różnorodności w treningach. Bardzo łatwo się zdemotywować, gdy wpadniemy w pętle powtarzania tych samych ćwiczeń przez kilka miesięcy. Jest to nie tylko nudne, ale może też doprowadzić do wypalenia naszego zapału związanego z aktywnością fizyczną. Jednak w jaki sposób trener może urozmaicić dobrze opracowany plan treningowy?

Po przejrzeniu twojego planu treningowego doświadczony instruktor może wprowadzić nieco świeżości do ćwiczeń. Trenerzy podchodzą do tego niezwykle obiektywnie. Starają się urozmaicić aktualne ćwiczenia i wyeliminować zbędne aspekty planu treningowego. Jeżeli rutyna treningowa zaczyna odbierać ci przyjemność z ćwiczeń, możesz poinformować o tym swojego trenera. Znajdzie on wówczas sposób na to, aby trening stał się bardziej interesujący. Podczas współpracy z prywatnym trenerem zawsze możesz poinformować go o swoich ewentualnych pomysłach. Skonsultuj swoją ideę treningową, aby trener mógł dopracować twój indywidualny plan. Dzięki temu zwiększy to nie tylko przyjemność, którą czerpiesz z treningów, ale także efekty ćwiczeń.

Każdy, kto nie jest nowym bywalcem na siłowni, z całą pewnością ma swoje ulubione ćwiczenia i metody. Nawet jeżeli jesteś zaawansowanym zawodnikiem, który startuje w zawodach, konsultacja z trenerem pozwoli ci zapoznać się z nowymi urządzeniami i sprzętami przeznaczonymi do treningu. W skład pracy trenera personalnego wchodzi śledzenie aktualnych trendów na siłowni. Dlatego możesz liczyć na to, że w trakcie treningu osobistego zapozna cię on ze sposobami na trening, których dotąd nie znałeś. Pozwoli ci to wyznaczyć nowe cele na siłowni i wniesie świeżą perspektywę w sporcie.